نیسان بار و وانت بار آنیا

طبق اعلام پلیس راور ایران در سال 1400 ، برای مجوز رانندگی ماشین های سنگین برای افراد متقاضی دارای شرایط صادر میشود و طبق همین اعلام خودروهای ماشین سنگین شامل خودروهای دارای باربر بیش تر از 6 تن و یا خودروهای دارای مسافر بیش از 26 نفر میشود.

با توجه به اینکه گواهینامه پایه شامل خودرو های نقلیه حساس میشود به همین خاطر سخت گیری های بیشتری نسبت به دریافت این گواهینامه از سمت مراجع مربوطه صورت میگیرد و مراحل بیش تری را متقاضی برای دریافت باید طی کند و همچنین دارای آزمون های پیچیده تری از گواهینامه پایه دو میباشد.

شروط لازم جهت اخد گواهینامه پایه یک در ایران:

 1. داشتن حداقل 25 سال سن و بالاتر از آن
 2. قبولی در آزمون آیین نامه راهنمایی و رانندگی بعد از گذراندن کلاس های لازم البته در این آزمون میتوان به تعداد دلخواه شرکت کرد تا بعد از قبولی در مرحله بعدی آزمون شرکت کرد
 3. قبولی در آزمون رانندگی با اتومبیل های بزرگ و سنگین اعم از کامیون و اتوبوس باید در نظر داشت که این آزمون هم امکان شرکت مجدد دارد اما بسیاز سخت تر از آزمون شهری پایه دو میباشد که با خودرو پراید صورت میگیرد
 4. قبولی نسب به داشتن اطلاعات کافی از فنی خودرو و ماشین های سنگین این مورد در مورد گواهی پایه دو که به صورت معمول گرفته میشود هم وجود دارد اما در موضوع گواهی پایه یک مقداری پیچیده تر و سخت تر میشود
 5. شما زمانی میتوانید اقدام به اخر گواهی پایه یک کرده که دو سال از زمان گرفتن گواهینامه پایه دوم شما بگذرد همچنین برای دریافت گواهی پایه سه باید دو سال از اخذ گواهی پایه سه گذشته باشد (عملا برای گرفتن گواهی پای یک بدون داشتن گواهینامه باید حدود 4 سال زمان گذشته باشد از دریافت اولین گواهینامه)
 6. قبولی در تست های پزشکی و سلامت روان و سلامت جسمی توسط پزشک معرفی شده

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهینامه پایه یک در ایران:

 1. اصل گواهینامه پایه ۲ یا همان گواهینامه ب 2 یا گواهینامه رانندگی پایه دو
 2. اصل کارت ملی یا تاییدیه صادره از اداره ثبت احوال به همراه یکبرگ کپی (کارت ملی جدید و هوشمند)
 3. ارائه گواهینامه دیگر در صورت وجود اعم از موتورسیکلت یا ویژه (از جمله : تراکتور و …)
 4. اصل شناسنامه عکس دار به همراه یکبرگ کپی از صفحه اول و در صورت داشتن توضیحات یکبرگ کپی از صفحه توضیحات.
 5. ۸ قطعه عکس ۴*۳ تمام رخ جدید (تجدید چاپ نباشد) با زمینه روشن، لباس تیره و تمام رخ: توجه داشته باشید که زمینه روشن بودن عکس اهمیت زیادی دارد و در صورتی که عکس را با زمینه تیره ارائه داده باشید، به حتم نیاز به تعویض عکس خواهد بود.

عکس متقاضی باید بدون عینک. (عکس باید در شرایطی باشد که صورت شخص کاملا واضح بدون و هیچ تزیین و ابزار اضافی در آن به کار نرفته باشد.)

عکس آقایان بایستی بدون کلاه، کراوات و لباس نظامی باشد، روحانیون درخصوص ارائه عکس با عمامه (گردی صورت و دوگوش کاملا مشخص باشد) و اتباع خارجی با کروات مخیر هستند.

آقایان مبتلا به تاسی سر در ارائه عکس با کلاه گیس مخیر بوده لیکن ثبت بیماری آنان در قسمت اطلاعات پزشکی سیستم مکانیزه صدور گواهینامه الزامی است.

عکس بانوان باید به نحوی باشد که ضمن رعایت کامل حجاب اسلامی، گردی صورت متقاضی در عکس مشخص باشد.

آیا برای گرفتن گواهینامه پایه یک کارت پایان خدمت نیاز است؟

طبق قانون جدی برای گرفتن گواهینامه پایه یک، نیازی به ارائه کارت پایان خدمت نیست. البته پیشتر داشتن کارت پایان خدمت یک پیش نیاز برای دریافت هر نوع گواهینامه بود، اما در قانون اصلاح شده نظام وظیفه، این مورد برطرف شده است. به این صورت افرادی که هنوز دوران خدمت سربازی خود را نگذرانده اند، می توانند برای دریافت گواهینامه خود اقدام کنند و مانعی از این بابت وجود نخواهد داشت.

آیا برای گرفتن گواهینامه رانندگی پایه ١ حتماً باید پایه ٢ داشته باشیم؟

برای دریافت گواهینامه رانندگی پایه 1 حتما باید گواهینامه پایه 2 داشته باشیم. به واقع داشتن گواهینامه رانندگی در هر پایه ای، نیازمند داشتن گواهینامه پایه قبل را دارد. وقتی برای دریافت گواهینامه پایه 1 مراجعه می کنید، نیاز به داشتن گواهینامه پایه 2 بوده و زمانی که برای دریافت گواهینامه پایه 2 اقدام می کنید، داشتن گواهینامه پایه 3 ضروری خواهد بود. به علاوه باید از داشتن هر یک از این گواهینامه های پیش زمینه، حداقل 2 سال گذشته باشد.

آیا برای اخذ گواهی نامه پایه یکم داشتن دیپلم ضروری است؟

باید گفت که برای اخذ گواهینامه پایه یک داشتن دیپلم ضروری نیست. به واقع شما بدون داشتن دیپلم می توانید برای دریافت این گواهینامه اقدام کنید و تنها داشتن سواد خواندن و نوشتن کافی خواهد بود. این مورد گرفتن گواهینامه را برای تمام افراد ساده می سازد.

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.